Mam HIV. Co dalej ? - Stowarzyszenie wolontariuszy wobec AIDS – „Bądź z nami”

Mam HIV. Co dalej ?

Wynik dodatni. Co dalej?

Mój wynik jest dodatni. I co dalej?

Odebrałeś wynik testu. Masz HIV. Myślisz, że właśnie dziś skończył się Twój świat. Jest czarno i rozpaczliwie źle. Miałeś jakieś plany, marzenia, nadzieje. Chciałeś/as mieć dzieci, rodzinę, partnera, awansować zawodowo, wyjechać do pracy do Londynu, pójść na studia, ugotować obiad, wyprowadzić psa. Wszystko już poza tobą. Jesteś sam, zupełnie sam. Nie ma dla Ciebie przyszłości.

Odebrałeś wynik testu i jedno co sobie przypominasz z informacji o HIV to, to, ze na HIV się umiera. Szybko. I że jesteś naznaczony.

W Twojej głowie kłębi się tysiące myśli. Nie wiesz jak dalej żyć, co z partnerem, czy przetrwacie w związku, czy powiedzieć o zakażeniu a jak tak to komu. Czy może lepiej uciec. Tylko gdzie. Na jak długo. Może od razu pójść na rentę. Zrezygnować z pracy. Przecież i tak niedługo umrzesz. A może zapomnieć o wyniku? Wymazać gumka, zresetować informacje i żyć jakby nic się nie stało?

STOP. KONIEC Z CZARNYMI MYŚLAMI.
Odebrałeś wynik testu . Wynik jest dodatni. Świadczy to tylko o tym, że rozpoznano u Ciebie zakażenie HIV. HIV nie równa się AIDS. Zakażenie HIV jest obecnie zakażeniem przewlekłym i kontrolowanym i są dostępne leki spowalniające rozwój zakażenia. Nie wiadomo czy i kiedy będziesz potrzebował takiego leczenia. Przebieg zakażenia jest sprawą indywidualną. Nie oznacza wyroku i ograniczenia czasu życia. Możesz żyć długo i cieszyć się dobrym zdrowiem.

Więc
Weź głęboki oddech.
Usiądź w spokoju.


I zastanów się – Czy coś się zmieni w Twoim życiu?Co przyniosą najbliższe dni? Co możesz zrobić dla siebie? Przed jakimi dylematami staniesz? Z jakimi trudnościami będziesz musiał się zmierzyć? Co musisz zrobić teraz? Co możesz odłożyć na potem?

Nie jesteś sam. HIV to nie wyrok. Nic się nie kończy. Zmienia się tylko jakość. Często na lepszą, pełniejszą, bardziej świadomą. Możesz założyć rodzinę, możesz mieć dzieci, możesz podróżować i możesz długo i szczęśliwie żyć. HIV nie wyklucza miłości i związków z druga osobą.

Scroll to Top
Przejdź do treści