Profilaktyka - Stowarzyszenie wolontariuszy wobec AIDS – "Bądź z nami"

Profilaktyka

Znajdziesz tu podstawowe informacje o sposobach zmniejszenia narażenia się na ryzyko zakażenia HIV. Dowiesz się też jak można zmniejszyć ryzyko przeniesienia HIV na inne osoby jeśli jesteś osobą żyjąca z HIV.

Dla osób aktywnych seksualnie dostępnych jest wiele sposobów, które mogą zmniejszyć ryzyko zakażenia się HIV lub przeniesienia zakażenia HIV na kogoś innego.

1.    Wybieranie mniej ryzykownych zachowań seksualnych

Niektóre czynności seksualne wiążą się z większym ryzykiem przenoszenia HIV niż inne. HIV rozprzestrzenia się głównie poprzez seks analny lub dopochwowy bez użycia prezerwatywy. Seks analny jest najbardziej ryzykowną techniką seksualną. Ryzyko zakażenia się lub przeniesienia wirusa HIV poprzez seks oralny lub dotykanie jest bardzo niskie lub zerowe.

Wybór czynności o niewielkim lub zerowym ryzyku może zmniejszyć ryzyko zakażenia się lub przeniesienia wirusa HIV na inna osobę.

Aby zmniejszyć ryzyko możesz również:

·         przyjmować leki zapobiegające zakażeniu lub jeśli jesteś osobą żyjąca z HIV przyjmować leki na HIV zgodnie z zaleceniami.

·         używać prezerwatyw we właściwy sposób za każdym razem, gdy uprawiasz seks.

 

2.    Przyjmowanie leków zapobiegających zakażeniu  (PrEP i PEP)

PEP (profilaktyka poekspozycyjna) – po sytuacji, która wiązała się z ryzykiem zakażenia HIV można  przyjmować leki zapobiegające  zakażeniu. Leki może przepisać wyłącznie lekarz i kurację należy rozpocząć maksymalnie w ciągu 72 godzin po możliwym kontakcie z wirusem HIV. Informację gdzie się zgłosić uzyskasz w Telefonie Zaufania AIDS lub https://aids.gov.pl/co-robic/

PrEP (profilaktyka przedekspozycyjna) – jeśli prawdopodobne jest, że wystąpi wysokie ryzyko zakażenia, lekarz może przepisać leki zmniejszające ryzyko zakażenia. Nazywa się to profilaktyką przedekspozycyjną lub PrEP. PrEP może znacznie zmniejszyć ryzyko zakażenia wirusem HIV, jeśli jest stosowany  na stałe.

Zadzwoń do Telefonu Zaufania AIDS 800 888 448 i dowiedz się do jakiego lekarza umówić się w celu podjęcia PrEP lub PEP.

 

3.    Skuteczne leczenie zakażenia przez osoby z HIV

Leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV nazywane są lekami  antyretrowirusowymi (ARV). Terapia ARV może zmniejszyć ilość wirusa HIV  we krwi do bardzo niskiego poziomu (niewykrywalna wiremia),  co oznacza ,że nie ma go w krwi obwodowej oraz w pozostałych zakaźnych płynach ustrojowych lub jest on na bardzo niskim poziomie. Zapobiega to przenoszeniu wirusa HIV drogą płciową.  Terapia jest nieskuteczna wirusologicznie, gdy wiremia HIV RNA wynosi > 50 kopii/ml po 6 miesiącach od jej rozpoczęcia.

Niewykrywalny = Niezakażalny (N=N)

   Leki ARV mogą również zapobiegać przenoszeniu wirusa HIV z matki HIV+ na dziecko podczas ciąży, porodu i w czasie karmienia piersią . Nie ma danych na temat tego, czy niewykrywalna wiremia zapobiega przenoszeniu wirusa HIV poprzez wspólne igły, strzykawki lub inny sprzęt do wstrzyknięć ( na pewno ogranicza ryzyko w znacznym stopniu)

 

4.    Używanie prezerwatyw z lubrykantami

Używanie prezerwatyw we właściwy sposób, od początku do końca stosunku za każdym razem podczas seksu analnego lub dopochwowego, oralnego czynnego, może w znaczny sposób ograniczyć ryzyko przeniesienia HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową (STI). Ryzyko zakażenia się HIV poprzez seks oralny jest niewielkie lub żadne. Można jeszcze bardziej je zmniejszyć używając prezerwatywy podczas seksu oralnego czynnego. Aby zmniejszyć ryzyko pęknięcia lub zsunięcia się prezerwatywy  zaleca się używanie  lubrykantów na bazie wody lub silikonu. Ważne aby prezerwatywy używać od początku do końca stosunku.

 

5.    Zmniejszenie liczby partnerów seksualny

Człowiek w swoim życiu może prowadzić różny styl życia. Może to sprawić, że będziemy zwiększać albo zmniejszać ryzyko zakażenia się HIV.  Najbezpieczniejszy stylem życia jaki człowiek może prowadzić jest życie we wstrzemięźliwości seksualnej lub życie w stałym, wzajemnie wiernym związku dwóch  niezakażonych osób.  Zwiększanie liczby partnerów seksualnych będzie zwiększało ryzyko, że na swojej drodze spotkamy osobę zakażoną  HIV.  lub innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

 

Przy opracowaniu korzystano:  https://hivrisk.cdc.gov/     

Scroll to Top
Przejdź do treści